W sporcie siła odgrywa bardzo ważną rolę. Każdy chce być mocniejszy, szybszy, bardziej sprawny od swojego rywala. Silniejszy zawodnik ma dużą przewagę, szczególnie w sportach walki.
Czy w jiu jitsu siła jest aż tak ważna?
BJJ to sport bardzo techniczny. Bardziej niż czysta siła, tak zwana maksymalna, liczy się kontrola nad nią. Kontrola swojego ciała, a także kontrola przeciwnika. Wszystko to w ciągłym ruchu, który jest nieprzewidywalny i zmienia się w ułamkach sekundy. Tego nie da się wyćwiczyć na siłowni, tylko w realnej walce.
Po co w takim razie w ogóle ćwiczyć poza matą?
Jest kilka powodów:
1. Jesteś bardzo słaby jak na swoją wagę.
2. Masz problemy ze stawami lub kręgosłupem.
3. Jesteś zawodnikiem i nie masz możliwości trenować 2x dziennie na macie.
Jeżeli natomiast chcesz nauczyć się walczyć, nic nie zastąpi BJJ. Trenuj ile się da, a z czasem będziesz stawał się coraz sprawniejszy.
Nie marnuj czasu na bezwartościowe przerzucanie żelastwa. Nie ma znaczenia ile wyciskasz, podnosisz czy zarzucasz. Zacznij wykorzystywać swoją siłę w walce. Dodatkowe kilogramy na sztandze nie pomogą ci w poddaniu przeciwnika. Wykorzystaj ten czas na pracę nad czymś innym. Może to będzie technika, a może trening mentalny. Praca nad tymi obszarami pozwala na osiągnięcie dużo wyższego poziomu.
Jak ćwiczyć poza matą?
Po pierwsze krótko. To tylko dodatek do jiu jitsu, który ma pomóc w walce. Nie trać pół dnia na coś, co nie jest twoim priorytetem. Ćwicz w domu lub przed głównym treningiem, zaoszczędzisz sporo czasu.
Po drugie, zacznij od łatwych ćwiczeń i małych obciążeń. Nie spiesz się z treningiem z dużymi ciężarami. Nie ma nic gorszego niż obolałe mięśnie przed sparingami.
Po trzecie, dobieraj odpowiednie ćwiczenia do swoich celów treningowych.
Po czwarte, trenuj regularnie. Lepiej jest zrobić słaby trening niż wcale.
Jakie ćwiczenia robić?
Nie ma jednego przepisu na ćwiczenia pod sporty walki. Każdy potrzebuje innego zestawu. Pracuj nad swoimi słabymi stronami i próbuj zachować balans w rozwoju swojego ciała. Kluczowa może być dla Ciebie ocena podstawowych wzorców ruchowych. Bardzo prawdopodobne, że posiadasz jakieś dysfunkcje nad którymi warto popracować.
Najważniejsze, żebyś sobie nie zaszkodził. Dobry trening 2-3 razy w tygodniu powinien dodać ci energii, a nie ją zabierać. Powinien przygotować cię do ciężkich walk na macie i uchronić twoje ciało od kontuzji. Musisz czuć w walce, że poruszasz się lepiej, sprawniej, jesteś szybszy, masz większą wytrzymałość podczas trzymania uchwytów itd.
Jeżeli czujesz się ociężały, zmęczony lub obolały, to znaczy, że robisz coś źle i należy to poprawić. Taki trening doprowadzi cię tylko do kontuzji lub przetrenowania.