Jak wygrać zawody?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto choć raz próbował swoich sił poza salą treningową, czyli na zawodach. Jaki jest sekret najlepszych zawodników? Co robić, żeby wygrywać i stać się tym najlepszym?

Mistrz ciężkiej pracy

Ktoś może powiedzieć, że liczy się tylko ciężka praca. Przepracowane godziny na macie muszą w końcu zaprocentować. Musisz trenować więcej i ciężej niż inni i tylko wtedy będziesz od nich lepszy. Mistrzowie świata robią co najmniej 2 treningi dziennie, a dodatkowo jeszcze uzupełniają to ćwiczeniami siłowymi. Więc jeśli chcesz być najlepszy, to musisz poświęcić na Jiu Jitsu więcej czasu niż twój przeciwnik.

Mistrz jednej techniki

Inny powie, że należy wyćwiczyć jedną technikę do perfekcji i trzymać się jej w walce. Może to być berimbolo, które jest ciężko powstrzymać i prowadzi bezpośrednio do bardzo skutecznego duszenia za plecami. Albo śmiercionośna skrętówka, którą klepie każdy. Coś co jest trudne do skontrowania i przynosi natychmiastowe efekty w walce. Wokół tej „swojej” techniki opracować akcje z różnych pozycji i recepta na sukces gotowa.

Mistrz wszystkiego

To tak zwany ultimate fighter. Zna wszystkie techniki z każdej pozycji. Jest najlepszy w stójce, dosiadzie, za plecami, robi old school, robi modern jiu jitsu, jest najsilniejszy, po prostu człowiek orkiestra. Nie można go powstrzymać, bo jest najlepszy we wszystkim. Więc jeśli ty też chcesz wygrywać na zawodach, to musisz być mistrzem w każdej dziedzinie.

Kto ma rację?

Jak widzisz, ile osób tyle opinii. Czy jest jakaś formuła, której należy się trzymać? Pewnie nie. Ale od każdego z tych „mistrzów” można się czegoś nauczyć.

Po pierwsze, każdy mistrz musi ciężko pracować. Nie znam nikogo, kto osiągnął coś w życiu bez ciężkiej pracy. Ale pamiętaj, że sama ciężka praca nie jest gwarancją wygranej na zawodach. Można wykopać dół używając łyżki, łopaty lub koparki. Efekt jest ten sam, ale włożony wysiłek jest nieporównywalny. W przygotowaniach może pomóc Ci dobry trener, sparingpartner, dietetyk lub psycholog sportowy. Jakub Zajkowski trenował tylko raz dziennie zdobywając worek medali. Nie oznacza to, że ktoś inny trenując 2 razy więcej będzie od niego 2 razy lepszy.

Po drugie, bazowanie na jednej technice jest zgubne. Można osiągnąć bardzo dobre efekty na początku swojej kariery zawodniczej, zaskakując swoich rywali bardzo dobrze wyszlifowaną techniką. Jednak w dłuższej perspektywie, nie przynosi to już tak spektakularnych wyników. To tak jak z tymi „cudownymi” dziećmi. Wszyscy zachwycają się filmikami, gdzie 5-latek kopie w tarczę jak szalony, albo prezentuje muskulaturę godną kulturysty. Co się dzieje z nimi później? Nigdy „cudowne dziecko” nie zostaje profesjonalnym sportowcem. Dlatego nie myśl, że ta droga na skróty doprowadzi cię na szczyt.

Po trzecie, licz się ze swoimi ograniczeniami. Doba ma tylko 24 godziny, a ciało potrzebuje regeneracji. Jeśli twoim celem jest bycie najlepszym we wszystkim, to prawdopodobnie nie wystarczy Ci na to życia. Nawet najlepsi na świecie mają słabsze strony. Więc nie stawiaj sobie celów, które są nierealne do osiągnięcia. Znasz siebie najlepiej i wiesz na co może Cię stać. Skup się na tym, co ma największy wpływ na Twoje umiejętności w walce.

Podsumowanie

To co masz zrobić, żeby wygrać na zawodach? Jest wiele czynników. Najważniejsze, to te, na które masz największy wpływ i które pozwolą Ci dalej się rozwijać.

  1. Trenować ciężko, ale przede wszystkim mądrze
  2. Opanować podstawy i rozwijać się całościowo
  3. Opracować kilka akcji, w których będziesz bardzo dobry
  4. Opracować taktykę walki, czyli trzymanie się swoich mocnych stron

Jest jeszcze wiele innych czynników wpływających pośrednio na wynik sportowy. Należy pamiętać, że nie samą techniką wygrywa się zawody. Wszystko co robisz na co dzień ma wpływ na Twoje przygotowanie. Twoja dieta, regeneracja, przygotowanie fizyczne, nastawienie psychiczne nie jest bez znaczenia. Warto dbać o to od samego początku przygody z BJJ.

Dodatkowo są jeszcze czynniki zewnętrzne na które nie masz wpływu. Kontuzje, choroby, wypadki losowe, błędy sędziego itp. Dlatego musisz być przygotowany na wszystko. Życzę Ci  dużo szczęścia.

By | 2017-03-23T16:02:28+01:00 23 marca, 2017|Rosomak Coach|