Wyobraź sobie, że jesteś umówiony na spotkanie w mieście, którego nie znasz. Nie masz przy sobie mapy, telefonu, ani nawigacji. Jak domyślasz się nie będzie łatwo tam trafić. Będziesz błądził, twoja droga wydłuży się, a Ty możesz nawet nie zdążyć na to spotkanie. Pomyśl też jak będziesz się czuł w takiej sytuacji. Czy na luzie, z pewnością siebie będziesz kontrolował wszystko, czy raczej w stresie i pośpiechu będziesz szukał drogi do celu?
A teraz pomyśl sobie jak wyglądają np. Twoje przygotowania do zawodów. Masz mapę, wiesz którędy iść, co masz zrobić? Czy może tak jak zwykle liczysz, że jakoś to będzie?
Zacznij wyznaczać i realizować swoje cele
Musisz się tego nauczyć i musisz to stosować, jeżeli chcesz działać skutecznie. Nie jesteś głupi i domyślasz się jak to robić, więc teraz masz okazję zacząć to robić. Określanie celu głównego i kilku celów pośrednich może zająć Ci trochę czasu. Jednak robisz to tylko raz, a potem już idzie z górki.
Zacznij od określenia celu głównego. Niech to będzie np. przygotowanie techniczne do najbliższych zawodów. Później wypisujesz na kartce wszystkie techniki w których jesteś dobry i które słabo Ci wychodzą. Następnie wybierz z nich tylko kilka kluczowych, które Twoim zdaniem najbardziej przyczynia się do poprawy Twojej techniki. To jeszcze nie koniec. Pokaż to swojemu trenerowi lub kolegom z klubu, żeby rzucili na tą listę okiem. Postrzeganie Twoich umiejętności przez osoby postronne mogą się diametralnie różnić od tego co Ty sam o tym myślisz. Porozmawiaj o tym i wspólnie określcie cele szczegółowe. Tym sposobem stworzyłeś mapę, która pomoże Ci osiągnąć cel.
Po co jest ta mapa?
Samo stworzenie jej, to połowa sukcesu. Określiłeś swoje mocne i słabe strony, skonsultowałeś swoje przypuszczenia z trenerem i dzięki temu jesteś świadomy swojego poziomu technicznego. Masz już narzędzie, które pozwoli mierzyć postępy jakie robisz, motywować się do działania i nabierać pewności siebie w trakcie przygotowań do zawodów.
Jak jej używać?
Codziennie wieczorem zaznacz sobie lub zapisz rzeczy, które zrobiłeś, żeby osiągnąć swoje cele szczegółowe. Jak jesteś bardzo leniwy, to wystarczy, że sobie o tym pomyślisz. Czasami będzie to jedna rzecz, a czasami więcej. To nie jest takie ważne. Najważniejsze, że Twoje wysiłki będą skupione na skutecznych działaniach, a nie będziesz tracił czasu na czynności mało efektywne. Drillowałeś dzisiaj swoją technikę z gardy, to zaznacz to na swojej mapie. Próbowałeś przejść pajęczą gardę na dzisiejszych sparingach? Pomyśl o tym na koniec dnia. W jakikolwiek sposób przypominaj sobie o swoich osiągnięciach każdego dnia. Ćwiczenia umysłu są tak samo ważne jak ćwiczenia ciała. To nie jest zdolność z którą się rodzimy, ale umiejętność, którą nabywamy.
Określanie celów stosuj w każdej dziedzinie swojego życia, a nie tylko w sporcie. Zastanów się, jakie działania będą najskuteczniejsze w realizacji danego celu, a potem monitoruj jakie robisz postępy. Nie porównuj się do innych i nie narzucaj sobie nie wiadomo jak dużych wymagań. Cele muszą być realistyczne. Na pewno będziesz popełniał błędy, więc możliwe, że dokonasz jakiejś korekty w trakcie realizacji planu. Najważniejsza jest świadomość, że idziesz do przodu najlepszą drogą jaką znasz. Nie naokoło, nie po omacku, tylko z pewnością siebie, bo masz ze sobą mapę.