Jak osiągnąć sukces?

Jak osiągnąć sukces w BJJ? Czy zastanawiałeś się dlaczego tak mało osób osiąga sukces? Tylko niewielki procent wszystkich z trenujących BJJ dochodzi do czarnego pasa. Tylko ułamek procenta zostaje mistrzami świata. Jak to możliwe, że każdy może to zrobić, wielu tego pragnie, a tak niewielu to osiąga. Odnosi się to nie tylko do sportu, ale do każdej dziedziny życia.

Wiedza

Możesz postawić tezę, że jeżeli będziesz robił dokładnie to samo co mistrz świata, to sam nim w końcu zostaniesz. Więc trenujesz 3x dziennie, przestrzegasz diety i odpowiednio regenerujesz się. Wiesz, że potrzeba ci jasno określonych celów i motywacji do ich realizacji, więc robisz wszystko, żeby to osiągnąć. Planujesz, określasz główny cel oraz wszystkie cele szczegółowe. Masz motywację do działania, a żądza osiągnięcia sukcesu pcha cię do przodu jak lokomotywa. Wiesz, że przed tobą długa droga i ciężka praca, pełna wyrzeczeń. Masz talent, możliwości i wiedzę, więc liczysz na to, że Ci się uda.

Czy dzięki temu będziesz najlepszy na świecie? Prawdopodobnie nie. Wiedza jak coś zrobić nie wystarczy. Każdy ma ogólne pojęcie o tym jak osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie. Otyły wie, że musi przestrzegać diety, żeby schudnąć. Palacz wie, że musi rzucić papierosy, żeby być zdrowym. Sportowiec wie, że musi ciężko trenować, żeby zdobyć medal. Ale wiedza, mimo, ze niezbędna, nie gwarantuje osiągnięcia celu.

Klucz do sukcesu

Co zatem sprawia, że ktoś osiąga sukces i czym jest sukces? Dla każdego może to być coś innego, ale jedno jest pewne, sukces nie może być chwilową przyjemnością.

Możesz być najbardziej zmotywowanym, zdyscyplinowanym, najlepiej wykształconym człowiekiem na świecie, ale jeżeli Twoje działania są samolubne, nie osiągniesz nic. Możesz oszukiwać siebie i innych przez całe życie, ale nigdy nie będziesz szczęśliwy. Jeżeli chcesz schudnąć, zbudować mięśnie, wygrać zawody, zwalczyć chorobę, być najlepszym w jakiejkolwiek dziedzinie, ale twoje motywy działania są egoistyczne, to poniesiesz klęskę.

Wyobraź sobie, że wygrywasz zawody tylko po to, żeby pochwalić się tym przed znajomymi na facebooku. Zgoda, będziesz miał swoje 5 minut. Co się jednak stanie się po 3 dniach od tego wydarzenia? Jak będziesz się czuł, jeżeli nikt już o tym nie będzie pamiętał oprócz Ciebie? Włożyłeś w to wiele wysiłku, poświęciłeś tyle czasu i wszystko na marne.

Co jednak jeśli postawa, kierująca Cię do wygrania zawodów, będzie zupełnie inna. Może będzie to tylko cel pośredni w jakimś większym planie życiowym, opartym na służeniu innym, dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem, a może reprezentowaniu jakiejś idei, propagowaniu uprawiania sportu, pokazania piękna dyscypliny, reprezentowania drużyny, kraju itp. Ważne jest, żeby Twoje działania nie były samolubne, a już na pewno nie możesz kierować się gniewem, zawiścią i wstydem.

W sporcie akurat jest to rzadko spotykane, ale czasami zdarza się, że zawodnik chce zemścić się za przegraną, zawstydzić przeciwnika, upokorzyć go. Ludzie niestety często żyją tylko po to, żeby pochwalić się czymś przed innymi, samochodem, wysportowanym ciałem, a nawet ładnym dzieckiem. Wszystko co robią jest na pokaz, dla chwilowej przyjemności. Jak domyślasz się, prowadzi to tylko do cierpienia, a życie ucieka im między palcami.

Panie trenerze, jak żyć?

Twoje cele życiowe muszą bazować na wyższych wartościach. Dzięki temu wiedza jaką zdobędziesz będzie w pełni użyteczna. Tak samo jak technika nie ma wartości bez umiejętności wykorzystania jej w walce, tak wiedza jest bezużyteczna, jeżeli kierujesz się złymi wartościami w życiu. Wszelkie działania jakie podejmujesz muszą być pozytywne. Każde negatywne postawy, uczucia czy osoby osłabiają cię. Tak mało osób osiąga coś w życiu, ponieważ otaczają się złą energią i kierują się złymi motywami na co dzień. Jeśli to pojmiesz, twoje życie się zmieni i będziesz mógł osiągnąć, co tylko zapragniesz. Cele jakie sobie postawisz będą dla Ciebie w pełni osiągalne, a trud z jakim będziesz się zmagał nigdy nie osłabi twojej motywacji. Będziesz miał życie pełne szczęścia, bo sama droga będzie dla Ciebie największą nagrodą.

Traktuj treningi jako część Twojego życia. Jeżeli dzięki temu będziesz czuł się dobrze, zdrowo, pełen energii, będziesz myślał pozytywnie, to skorzystasz na tym nie tylko Ty, ale także Twoja rodzina i znajomi. Jak przestaniesz myśleć tylko o sobie, to okaże się, że ta umiejętność nie tylko przyspieszy twój rozwój jako sportowca, ale także pomoże Ci w wielu innych sytuacjach.

Chcesz być mistrzem świata? Zacznij nim być już dziś.

By | 2017-03-13T14:57:12+01:00 21 września, 2016|Rosomak Coach|