Czego możemy nauczyć się od najlepszych?

Jakiś czas temu zadałem wam pytanie: „Co odróżnia najlepszych zawodników na świecie od całej reszty?” Dostałem sporo odpowiedzi, które pomogły mi napisać ten artykuł.

Pisaliście o powszechnie znanych metodach osiągania sukcesu, cechach charakteru ludzi, którzy coś osiągnęli w życiu, nawykach itd. Myślę, że wnioski, które wyciągnąłem z naszej dyskusji, pomogą spojrzeć na rozwój BJJ pod trochę innym kątem. Mnie bardziej interesuje, co odróżnia najlepszych od przeciętnych, a nie co jest niezbędne, żeby być najlepszym. Co z tego, że będę wiedział co robić, a nawet jak to robić, jeżeli nigdy nie odkryję prawdziwej przyczyny.

Najpierw skupmy się na tym, co zwycięzcy robią inaczej. Doszedłem do wniosku, że skuteczność działania jest jedyną rzeczą odróżniającą ich od reszty. Nie konsekwencja, dyscyplina, przygotowanie fizyczne, mentalne, techniczne, czy środowisko w którym trenują. To jest niezbędne, żeby osiągnąć sukces, ale nie wyróżnia najlepszych spośród tłumu próbujących. W BJJ liczy się wygrana walka i to jest wyznacznikiem skuteczności zawodnika. Tylko to się liczy, a nie jak płynne są ruchy zawodnika, jakich technik użyje i co bardzo ważne, ile wysiłku w to włoży. Słyszeliście na pewno o takich talentach jak BJ Penn, Caio Terra, czy Gordon Ryan. Oni w dość krótkim czasie osiągnęli najwyższy poziom światowy. Możecie powiedzieć, że włożyli w to dużo wysiłku. Zgadza się, ale powtarzam, to ile wysiłku ktoś włoży nie ma znaczenia, jeżeli jego działania nie są skuteczne.

Wiedza o tym co robią mistrzowie nie wystarczy, żeby być jak oni. Musimy kopać głębiej i odkryć jak to robią, że są skuteczni. Moim zdaniem jest kilka czynników, które najbardziej wpływają na skuteczność działania:

  • Skupianie się na swoich mocnych stronach. Każdy skuteczny zawodnik jest świadomy swoich mocnych i słabych stron. Jednak nie starczyłoby mu życia, żeby poprawiać wszystkie swoje błędy. Skupia się na tym w czym może być najlepszy i unika wszystkiego co mogłoby obnażyć jego słabości.
  • Efektywne zarządzanie czasem. Mistrzem jest się na macie, ale często tez w życiu codziennym. Najlepsi wiedzą jakie mają priorytety i eliminują lub ograniczają inne czynności do minimum.
  • Myślenie długofalowe. Nikt z dnia na dzień nie stanął na szczycie. Mistrzowie wiedzą, że ciężka praca jaką wykonują dziś, przyniesie korzyści w przyszłości. Skupieni są na celu ostatecznym i wiedzą, że droga do niego nie będzie łatwa.
  • Konsekwencja. Najlepsi nie poddają się. Popełniają dużo błędów, które pomagają im w osiągnięciu sukcesu. Po prostu działają.
  • Podejmowanie skutecznych decyzji. Są skupieni na strategii, a nie na taktyce. Bazują na ogólnych zasadach, regułach, które rozwiązują przyczynę jakiegoś problemu, a nie skupiają się na rozwiązaniu samego problemu.

Jest pewnie więcej czynników decydujących o skuteczności działania. Ja podałem kilka, które według mnie są najważniejsze. Zanim jednak zaczniecie stosować je w swoim życiu, musicie zrobić jeszcze jedną rzecz.

Pierwszą i najważniejszą czynnością jaką każdy powinien zrobić jest określenie swojego celu. Musicie wiedzieć czy chcecie w ogóle coś zrobić. Dopiero później będziecie kombinować jak to zrobić. Jeżeli myślicie, że chcecie zostać mistrzem, to zastanówcie się czy jest tak na prawdę. Dlaczego o tym mówię? Wiele osób startuje w zawodach, ale tak na prawdę nie chce ich wygrać. Większość tak mówi, ale wie podświadomie, że to się nie uda.

Najlepsi są w 100% przekonani o tym, że osiągną swój cel. Nie myślą, a jakoś to będzie, może się uda. Dla nich nie ma innej opcji. Jadą jak to się mówi „po swoje”. Ta motywacja jest z nimi przez cały czas i to ich nakręca do działania. Dzięki temu, ta ciężka praca, którą ocenia osoba z boku, jest dla nich przyjemnością. Oni wiedzą, że wygrana na zawodach, to nie medal, ale proces, który trwa czasami całe życie. Oni nie wygrywają, to oni są wygraną.

I tym miłym akcentem chciałbym zakończyć moje przemyślenia, które mam nadzieję, pomogą wam być skutecznym w tym co robicie. Nie tylko na zawodach BJJ, ale w każdej innej dziedzinie życia. Recepta jest prosta. Odkryj co chcesz w życiu robić, a następnie rób to skutecznie. Niektórzy nazywają to obsesją. Coś w tym jest, bo bycie najlepszym wiąże się z koncentracją tylko na jednej rzeczy. Dlatego skup się na tym i działaj.

 

By | 2018-02-24T15:58:13+01:00 24 lutego, 2018|Bez kategorii, BJJ, Rosomak Coach|