Brazylijskie Jiu Jitsu, to najlepszy sport dla amatora?

Na wstępie od razu powiem, że sztuki walki nie są dla wszystkich. Jeżeli Twój strach przed konfrontacją z przeciwnikiem jest silniejszy niż potrzeba rywalizacji, to możliwe, że będziesz musiał wybrać coś innego. Powinieneś jednak spróbować, żeby przekonać się na własnej skórze na czym to polega. Wyobrażenia i opinie innych ludzi często są zupełnie inne od Twoich.

Jest wiele dyscyplin sportowych z których możesz czerpać przyjemność. No właśnie przyjemność, bo o to w tym wszystkim chodzi. Musisz być szczęśliwy trenując. Nie możesz nudzić się sportem, zmuszać się do niego pod presją otoczenia, ani też cierpieć po każdych zajęciach. Jeżeli wybierzesz sport, który nie jest dla Ciebie stworzony, to prawdopodobnie szybko z niego zrezygnujesz.

Chcesz w końcu zrobić coś ze swoim ciałem, wrócić do dawnej sprawności, zrzucić zbędny balast i poczuć się lepiej. Masz dość tego, że męczysz się głupim podbiegiem do autobusu, albo grą w piłkę ze swoim dzieckiem. Postanawiasz poszukać jakiegoś sportu dla siebie. Automatycznie nasuwa się na myśl bieganie albo siłownia. Ale czy jest to aby najlepszy wybór? Czy taki trening spełni Twoje oczekiwania odnośnie zakładanych celów? Poniżej przedstawię kilka za i przeciw BJJ oraz tych dwóch najbardziej popularnych wyborów amatora sportu.

Bieganie

Bardzo popularne ostatnimi czasy jest bieganie. Jest to super aktywność fizyczna dla każdego. Jest wiele oczywistych korzyści z biegania, jednak czy aby na pewno?

plusy:
+ łatwe
+ możesz ćwiczyć kiedy chcesz
+ aktywność na świeżym powietrzu
+ nie musisz płacić za treningi
+ możesz startować w zawodach
+ spala tkankę tłuszczową
+ wzmacnia stawy i kości

minusy:
– dla wielu bardzo nudne
– brak trenera
– duże ryzyko kontuzji
– nie trenujesz całego ciała
– mało atrakcyjna sylwetka
– mała interakcja z innymi ludźmi
– uzależnienie od pogody

Rekreacyjne bieganie 2-3 razy w tygodniu po kilka kilometrów wyjdzie Ci na pewno na zdrowie. Prawdopodobnie będziesz musiał do edukować się sam w celu uniknięcia urazów i robienia postępów. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Pamiętaj, że trening biegacza, który chce startować w zawodach i coś ugrać, to zupełnie inna bajka. Prawie wszystkie plusy znikają. Dochodzi złe samopoczucie, atrofia mięśni, przerost mięśnia sercowego, spadek hormonów płciowych, kontuzje itd. No ale czego nie robi się dla pasji. I tak będziesz zdrowszy niż 90% kanapowców.

Siłownia

Nie koniecznie mowa tu o piwnicznych karkach, ale także o treningach w siłowniach, klubach fitness i popularnych trenerów funkcjonalnych. Czyli „siłownia” w tym przypadku, to skrót myślowy od ćwiczeń siłowych.

plusy:
+ wzmacniasz całe ciało
+ poprawiasz mocno sylwetkę
+ małe ryzyko kontuzji
+ dobre samopoczucie

minusy:
– dla wielu nudne
– trudniejsze niż bieganie
– zajmuje więcej czasu
– większe koszty
– dieta może być uciążliwa
– trudniej zbudować kondycję

Siłownia, to dobry wybór dla amatora i wszyscy powinni z niej korzystać. O ile podczas biegania nie potrzebujesz zbyt dużo techniki na początek, to w ćwiczeniach siłowych powinieneś zwrócić na to dużą uwagę. Najlepiej trenować z wykwalifikowanym instruktorem lub mocno zacząć interesować się tematem na własną rękę. Może ryzyko kontuzji na siłowni nie jest zbyt duże, jednak ograniczenia, które posiadasz od lat, mogą pogłębić się za sprawą ćwiczeń siłowych. Warto przynajmniej na początku skonsultować się z osobą, która zna się na rzeczy.
Ćwiczenia siłowe, to nieodłączny element przygotowań sportowca. Zarówno biegacz, jak i zawodnik BJJ będzie z nich korzystał. Zbyt mocne skoncentrowanie się na siłowni, tak jak w innych sportach, może prowadzić do zmniejszenia liczby plusów. Tylko treningi rekreacyjne, poprawiające funkcjonowanie naszego ciała i zapobiegające kontuzjom ma sens. Dokładanie kolejnych kilogramów na sztangę w celu bicia rekordów, restrykcyjna dieta lub uzależnienie od ćwiczeń w celu odcięcia się od świata zewnętrznego na pewno nie jest zdrowe. Każdy amator powinien się tego wystrzegać.

Brazyliskie Jiu Jitsu

plusy:
+ zawsze z trenerem
+ nie nudzi się tak szybko
+ wymaga myślenia
+ rozwijasz całe ciało
+ budujesz kondycję
+ uczysz się techniki
+ czujesz się dobrze
+ małe ryzyko kontuzji
+ nawiązujesz kontakty z innymi
+ zawody dla wszystkich

minusy:
– musisz lubić rywalizację
– wymaga poświęcenia trochę czasu
– koszty podobne jak na siłowni
– dość trudne na początku
– dla niektórych wymagające fizycznie
– wymaga kontaktu z ludźmi 🙂

BJJ, to chyba najlepszy sport walki dla amatora. Bardzo skuteczny, a przy tym mało kontuzyjny. Idealny dla każdego, bez względy na wiek, czy stopień wytrenowania. Jeżeli ktoś za małolata lubił poprzewracać się z kolegami na podwórku, to nie znajdzie nic lepszego. Inne popularne sporty walki są przeznaczone tylko dla osób młodych i w pełni sił. BJJ jest dla wszystkich.

Jeżeli nie masz zbyt dużo czasu, to Jiu Jitsu przyniesie Ci najwięcej korzyści. Po 3 treningach w tygodniu będziesz czuł się na pewno lepiej. Twoje ciało wzmocni się, a kondycja poprawi. Nauczysz się walczyć. Jeżeli myślisz, że sztuki walki wzmacniają agresję, to jesteś w błędzie. Świadomość tego, że możesz pokonać 99% ludzi, doda ci pewności siebie, spokoju i umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji życiowych. Dlatego tak bardzo polecane jest BJJ dla dzieci.
Rywalizacja w BJJ jest na każdym treningu, co motywuje i nie pozwala się nudzić. Każda walka jest inna i uczy czegoś nowego. Dodatkowo osoby chcące spróbować swoich siła na zawodach, nie są rzucane na głęboką wodę. W przeciwieństwie do większości sportów walki, ale nie tylko, nie trafisz na mistrza świata w pierwszej walce. Każdy może zmierzyć się z przeciwnikiem w swojej kategorii wiekowej, wagowej i zaawansowania.

Minusy pojawiają się w przypadku wyczynowego uprawiania BJJ. Jednak w drodze do tego nie jesteś sam. Trener jest po to, żeby pomóc Ci w tej drodze i nakierować na odpowiedni tor w momencie napotkania jakichś trudności. Tylko od Ciebie zależy czy mądrze z tego skorzystasz.

Co z bieganiem lub siłownią?

Te sporty idealnie się uzupełniają. Każdy amator BJJ powinien dodawać do swoich treningów elementy siłowe i kondycyjne. Nie ważne czy będzie to siłka, crossfit, kettle, bieganie, rower, pływanie, czy gry zespołowe. Należy korzystać z jak największej ilości bodźców w celu prawidłowego, wszechstronnego rozwoju. Szczególnie zwracam na to uwagę podczas przygotowania dzieci do jakiegokolwiek sportu. Tylko zawodowiec musi skupiać się jak najmocniej na swojej dyscyplinie. Amator wprost przeciwnie.

By | 2017-08-27T14:37:15+02:00 27 sierpnia, 2017|Bez kategorii, BJJ, Rosomak Coach|